Rząd luzuje obostrzenia od 1 maja!

Luzowanie obostrzeń ma odbywać się stopniowo. Poniżej przytaczamy jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju w formie harmonogramu przedstawionego dzisiaj przez Kancelarię Premiera :

kalendarz Od 1 maja:

kalendarz Od 4 maja:

kalendarz Od 8 maja:

kalendarz Od 15 maja:

kalendarz Od 29 maja:

Jakie obostrzenia obowiązują nas do 1 maja?

Od 26 kwietnia w 11 województwach nastąpiło luzowanie obostrzeń- otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz powrót dzieci z klas 1-3 do szkół w trybie hybrydowym. Pozostałe obostrzenia zostały przedłużone. Obostrzenia zostały poluzowane w województwach takich jak:

W pozostałych województwach :  śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim pozostały zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

handel wózek Handel:

miejsca kultu religijnego Miejsca kultu religijnego: 

edukacja Edukacja:

kultura Kultura:

hotele Hotele:

sport Sport:

Zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju!

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku zakrywanie ust i nosa nie jest obowiązkowe.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski

Do 29 marca osoby wjeżdżające z Ukrainy do Polski były zwolnione z obowiązkowej kwarantanny po przedstawieniu zaświadczenia w języku polskim lub angielskim o negatywnym wyniku testu przeprowadzonego na Ukrainie nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Zasady te zmieniły się od 30 marca i wszyscy przybywający do Polski spoza UE, w tym Ukrainy, będą musieli odbyć obowiązkową kwarantannę. Jednak w przypadku wykonania testu na terenie Polski (PCR lub antygen) w laboratorium, które wprowadzi wynik tego testu do systemu EWP i uzyskania negatywnego wyniku osoba nie będzie objęta kwarantanną.

Co w przypadku, jeśli wynik jest pozytywny? 

Pozytywny wynik testu oznacza zachorowanie na Covid-19, a więc musisz jak najszybciej udać się pod adres, który podałeś na granicy jako miejsce odbycia kwarantanny, skontaktować się ze Stacja Sanitarno – Epidemiologiczną i ustalić co “dalej”.

 

Jak wyglądają obostrzenia w innych krajach?

COVID potrafi pokrzyżować plany wyjazdowe, dlatego postaramy się przedstawić najbardziej aktualne informacje na temat obostrzeń za granicą związanych z koronawirusem. Pod lupę weźmiemy następujące kraje:

 

Kwestia obowiązkowej kwarantanny bądź testowania różni się w zależności od pożądanej destynacji.

Oto jak sytuacja przedstawia się w następujących krajach:

flaga Holandii

HOLANDIA

 

Powyższy obowiązek wykonania testów nie dotyczy podróżujących do Holandii autem osobowym.

Jadąc do Holandii tranzytem przez Niemcy należy unikać przystanków i częstego wychodzenia z samochodu/busa.

flaga Niemcy

 

NIEMCY

flaga Czechy

CZECHY

Wyjazdy do Czech w celach turystycznych nie są możliwe.

 

 

CHORWACJA

 

flaga Włochy

WŁOCHY

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) do 30 kwietnia mają obowiązek:

 

Powrót do Polski

Wszystkie przedstawione przez nas w pigułce zasady ważne są na dzień 28.04. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację powyższe obostrzenia mogą ulec zmianie, dlatego postaramy się na bieżąco aktualizować wszelkie zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *