Buddy w procesie onbordingu 

 

Za sukcesem każdej firmy stoją ludzie

 

Wdrożenie nowych pracowników do firmy jest niesamowicie ważnym i kluczowym procesem od którego zależy w jakim czasie będziemy mieć pracownika w pełni efektywnego i zaangażowanego. Odpowiednio przeprowadzony proces onboardingu jest w stanie nam w tym pomóc o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. 

 

Buddy jest w stanie również nam w tym pomóc. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji jak ważne jest to ogniwo całego procesu onbordingu. W poniższym artykule postaramy się przekonać dlaczego buddy, jakie są jego obowiązki i jak wybrać idealnego buddiego. 

 

Buddy czyli kumpel. W procesie onboardingu osoba która wykonuje własne obowiązki a między nimi czuwa nad nowo zatrudnionym pracownikiem. Okres ,,opieki’’ nad nowo zatrudnionym przez Buddiego uzależniony jest od stanowiska, zakresu obowiązków,  adekwatnie do tego może trwać kilka dni, tygodni lub miesięcy. Należy pamiętać również że Buddy to nie jest osobne stanowisko, to jest tylko dodatkowa funkcja którą powierzamy odpowiedniej osobie. W firmach często spotykamy się z słowem: opiekun, mentor, trener- tak ale to nie jest to samo do Buddy.

 

Głównym zakresem obowiązków, wchodzących w skład pełnionej funkcji Buddiego są:

Obowiązków może być znacznie więcej, uzależnione to jest od wielkości organizacji, poziomu stanowiska, struktury panującej w firmie. To są podstawy tego co powinno się w nich znaleźć. 

W poprzednim artykule pisaliśmy o podejściu 4C- czyli podzielenie onbordingu na 4 obszary. W dwóch z nich ważną rolę odgrywa Buddy! 

 

 

 

Wybór buddiego powinien być przemyślany i na pewno przyjęty dobrowolnie przez mianowanego tą funkcją pracownika.  Pewnie większość firm mianowało by tą rolą najdłużej pracującego pracownika, ale nie jest to tak konieczny i oczywisty wybór. Wystarczy aby była to osoba która bez problemu porusza się po firmie. Powinna to być również osoba która pracuje w zespole do którego wchodzi nowy pracownik. Ma dobre relacje z kierownikiem oraz jest cierpliwa, wyrozumiała i dobrze zorganizowana. Czyli taki nieformalny reprezentant firmy. 

 

W PARETTi przyjmując nowego pracownika do zespołu, zawsze mamy wyznaczonego opiekuna pod którego skrzydłami, nowy pracownik może wdrażać się do pracy. Dzięki temu nasz zespół szybko się integruje, przyjmuje wspólny front działania a do tego stwarza przyjaźnie na lata. 

 

 

 

Dla zainteresowanych poszerzeniem tematyki onboardingu zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu: https://b06.paretti.pl/HR/onboarding-proces-nr-1-w-firmie/

Zapraszamy do kontaktu: https://b06.paretti.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *