Niejeden z nas na pewno spotkał się już z tym terminem, ale czy wszyscy wiedzą, o co tak naprawdę chodzi?

Co to jest work-life balance ?

Według definicji jest to umiejętność łączenia pracy z życiem prywatnym (dom, rodzina, realizowanie swoich hobby). Chcąc osiągnąć taką równowagę, najważniejsze jest, aby nie przenosić pracy do swojego życia osobistego oraz w drugą stronę, aby nie skupiać się na życiu prywatnym w czasie pracy.

Jakie niesie ze sobą korzyści ?

 

Ale to tylko nieliczne przykłady korzyści, które płyną z wykorzystywania równowagi między życiem, a pracą na co dzień. Zatem warto rozważyć wprowadzenie tych zasad w życie codzienne.

Jak to wygląda w innych krajach?

 

Infografika przedstawiająca średni tygodniowy czas pracy w innych krajach

Dane zebrane na podstawie artykułu Business Insider.

 

Tak jak wyżej zostało już wspomniane, w zagranicznych firmach poddany został testom niestandardowy tydzień pracy, który składa się z 4 zamiast 5 dni roboczych oraz 6 zamiast 8 godzinny dzień pracy.

 

W Islandii wielu pracowników skróciło swój czas pracy do 35 godzin tygodniowo, zostało to przetestowane na około 2,5 tys. pracowników i efekty były zaskakująco pozytywne. Według przeprowadzonych ankiet, część osób zadeklarowała mniejszy stres związany z pracą, a kolejna część przekazała informację, iż odczuli poprawę zdrowia oraz, że lepiej radzili sobie z łączeniem życia zawodowego z prywatnym.

 

Z kolei w Hiszpanii planowane jest wprowadzenie tygodnia, który ma się składać z 32 godzin pracujących. Rząd popiera ten pomysł, w związku z tym zostanie przekazane na ten cel 50 mln euro. Testy będą przeprowadzane na 200 małych i średnich przedsiębiorstwach, a wyniki tego eksperymentu będą monitorowane przez 3 lata. 

W Paretti  również pamiętamy o równowadze i ucząc się od zagranicznych firm, na chwilę obecną testujemy pracę w zmniejszonym wymiarze godzin. Nasz tydzień składa się z 38 h zamiast 40 h! I już widać pierwsze pozytywne rezultaty

 

! W każdy piątek pracujemy obecnie do godziny 14:00 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *